Coğrafya dersine nasıl çalıştım? | Coğrafya yı nasıl hallederim?

Coğrafya dersine nasıl çalıştım? | Coğrafya yı nasıl hallederim?

Coğrafya dersine nasıl çalıştım?  Coğrafya dersinde başarılı olmak için nasıl çalışmak gerekir? Bu soruların cevabını auroraninkirintilari 
veriyor. Onu instada takip etmeyen çok şey kaybeder:)
Merhabalar 🙆 Coğrafya tavsiyelerimi sayfayı ilk açtığımda bir postla açıklamıştım ama gerilerde olduğu için bulmakta zorluk çekenler @ibrahimhocca olmuş. O zaman buyrun efendim.
(NOT:Kendi deneyimlediğim şekilde. Kesinlikle şunu yapın demiyorum dediğim gibi kendi uyguladığım ve olumlu sonuç aldığım yöntemler.Umarım yararlı olur💕)
 1. Öncelikle coğrafyadan güzel bir şekilde konu videosu dinle(ben Yavuz Tuna dinliyorum)ama video bittikten sonra not çıkarmak yerine dinlerken önemli yerlerde durdur yaz.O sırada konuyu dinledikten hemen sonra yazdığın için daha kolay pekişir.
 2. Notlarını çıkarırken sevmediğin, sıkıldığın bir ders olduğu için olabildiğince renkli kalemler kullanmaya en sevdiğin renk ile başlık atmaya çalış.
 3. Sevmediğin bu ders için çalışma etütünü diğerlerine göre daha kısa tut. Digerlerinde 1 saat çalışıp 20 dk ara @ibrahimhocca veriyorsan coğrafya da 30 dk çalış 10 dk ara ver. Yine çalışma süren aynı kalacak ama sıkılmanı aza indireceksin.
 4. Notlar çıkarıldı e geriye bir tek işin en zor kısmı olan çalışma ve neyi anlayıp neyi anlamadığını görebilmek adına testler kaldı. Calisırken özellikle yanında harita bulundurmaya çok özen göster her ne kadar dinleyip okusan da bir de görüp anlarsan daha da faydalı olur sana.Örneğin @ibrahimhocca harita unsurlarına çalıştıysan al bir harita önüne kendin belirle unsurların hepsini tek tek.Bulmaca gibi olur ve daha eğlenceli hale gelir çalışman.Çünkü testlerde harita çok çıkar full sözel bir ders değildir coğrafya.
 5. Notlarını direkt ezberlemeye çalışma.Acele etme.Ezberlemek yerine anlamaya çalış neden böyle diye diye kendi içinde sorgula.Mesela söyle de yapabilirsin ben dağ isimlerini ezberlerken her bölgeye şifre koymuştum.(örneğin mercan munzur dağında cilo atarken Allahuekber dedi.=mercan munzur cilo ve Allahuekber orojenik harketlerle oluşmuş doğu anadoludaki dağların ismidir.Bak hala unutmadım ben😉)Komik şifreleme ler ile işi eğlenceli hale getirebilirsin.
  6)Test çözmeden önce iyice konuyu anla.Çünkü coğrafya sayısallar gibi testte öğrenilmez.Öğrenilir sonra teste dökülür.
 6. auroraninkirintilari   Bu sadece takipçilerimize özel instada @ibrahimhocca yı takip edin.
 7. E ben konuya güzel çalıştım,anladım ama testleri yine yapamıyorum.Yapamıyor değil testi çözerken gerekli bilgilerin,ana kavramların farkına varmadan testi çözmeye çalıstın. @ibrahimhocca Tüm şıkları oku test çözerken ve şunu bir bil soru senden ne istiyor?İstediği şeyi bir düşün ve tüm şıkları oku,şıklarda eleme yöntemini kullan. 8)Son olarak da coğrafyada konuları gerçek hayatla kıyaslarsan rahatlıkla anlarsın.Sivas ve Antalya’dan hangisinin daha sıcak olduğunu bulmak için illa koordinatlarına bakma!İlk önce düşün kendi kendinin fikrini al.Sence?Onda sonra işlem yöntemi ile bulmaya çalış. #coğrafya#cografyatavsiyeleri #2018tayfa#ygslys2018 #ygscografya
  Seninde öğrencilere faydalı yazın varsa, gönder yayınlayalım. @ibrahimhocca