Matematiği Nasıl Hallederim?

Matematik öğrenmek kilo vermeye benzer. Kilo vermeden önce insan asla kilo veremeyeceğini düşünür. Ancak, kilo vermeye başladığında bu işin olabileceğini düşünmeye başlar. Kilo vermek için öncelikle bu işi yapabileceğine inanmalısın. Eğer kilo verebileceğine inanmazsan kilo veremezsin.

 

Kural 1: YAPABİLECEĞİNE İNAN

Matematik öğrenmenin ilk kuralı başarabileceğine inanmaktır. İlk yapman gerelen öğrenilmiş çaresizliği yenmektir. Normal bir zekaya sahip bir kişi kendisine lazım olan matematiği öğrenebilir. Öğrenenler senden daha mı zeki? HAYIR. O nedenle sen de yapabilirsin.

Kural 2: SEVİYENE UYGUN KAYNAK KULLAN

Bu madde senin motivasyonun için çok önemli. Temeli zayıf olan öğrenciler ‘zor soru’ çözmenin çok önemli olduğunu düşünürler ve genelde kendi sevilerinin bir üst seviyesine uygun soruları çözerler. Bu sorular onlara zor geldiği için yapamamaya başlarlar. Onlar sorulara sorular onlara bakar. Eğer bu sorular aynı kitaptan ise, ‘kitaba devam etsem mi etmesem mi’ ikilemi başlar. Bir yandan da moraller bozulur, sorular çözülemediği için. Kaynak seçiminde ana kural, kitap sizi motive etmeli, soruların çoğunu, %80 civarını, çözmeli; çözemediklerinizi ise araştırarak öğrenmelisiniz.

Unutma! Kolaydan başlayan zoru çözer, zordan başlayan matematikten sogur.

Kural 3: ÇÖZÜMLÜ SORULARI KENDİN TEKRAR ÇÖZ, KALEM KULLAN

Matematik temelin zayıfsa kalemini elinden düşürme. Kalem sana matematiği öğretecek ona göre. Kurstan ya da okuldan gelince mutlaka defterde çözülen soruları kağıtla kapat, o soruları tekrar çöz. Hatta yazısı güzel olan üç arkadaşının defterini al, fotokopi çektir, onları çöz, Arkadaşlarının çok güzel anlatıyor dedikleri matematik hocası duydunmu hemen onun defterini fotokopi çektir. Ondaki soruları tekrar kendin çöz. Youtube’dan konu dinliyorsan videoyu durdur, soruyu TEKRAR KENDİN ÇÖZ, başkasının çözdüğünden sana fayda yok.

 

Kural 4: ARKADAŞLARINDAN YARDIM İSTE, ÇÖZEMEDİKLERİNİ ONLARA SOR

Kural 5: YOUTUBE’U İYİ KULLAN, KONULARA ÖNCE VİDEODAN ÇALIŞ

Kural 6: TELEGRAM SORU ÇÖZÜM GRUPLARINA KATIL, ÇÖZEMEDİĞİN SORUNUN PEŞİNİ BIRAKMA

Kural 7: DERİNLEMESİNE ÇALIŞ, KISA YOLLARIN MANTIĞINI ÖĞREN

Kural 8: EKSİĞİNİ TESPİT ET, ONLARA YÜKLEN

Kural 9: KENDİNİ VİDEOYA ÇEK YA DA SES KAYDI AL, SONRA ANALİZ ET